www.petropavl-rn.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Петропавлівський район >> Новини
Виступ Президента Петра Порошенка на зустрічі з колективом Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка
Версія для друку Написати листа

Шановний Миколо Олексійовичу!

Високодостойні професори, викладачі!

Дорогі студенти та аспіранти!

Шановні присутні!

Минулого року ви офіційно відзначили 100-річний ювілей навчального закладу. Але питання вашого віку не таке просте. Є підстави вважати, і під час короткого візиту до вашого музею разом із ректором, що ваш навчальний заклад є значно старшим, а коріння ваше – куди глибше. Сягає воно часів славнозвісного Чернігівського колегіуму, заснованого в часи і під меценатством великого нашого гетьмана Івана Мазепи. Кажуть, що це був перший університет – перший навчальний заклад Лівобережної України. Третій в Україні, після Острозької і Києво-Могилянської Академій.

Я хочу сказати, що це дуже добре, що ви повертаєтесь до витоків, до джерел власної історії. Приємно, що вас почув Уряд і узаконив назву «Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Шевченка». Для того, щоб запустити цей процес потрібен один дуже важливий документ – Указ Президента України. Тому я підписую Указ щодо збереження статусу «національного» за вашим університетом. І в Указі Президента вперше офіційно йде назва «Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Тараса Григоровича Шевченка» (оплески). Я дякую вам за ці оплески і вітаю вас з цією дуже урочистою подією.

Повернення до історії – це вкрай важлива річ. Це – справедливе і заслужене рішення, право на яке вам дає вся ваша історія. Це – і визнання ваших здобутків, і кредит на майбутнє.

Статус національного не лише велика честь, а й велика відповідальність. А що таке відповідальність ваш колектив знає достеменно з часів його першого колективу, уславленого прізвищем фундатора Івана Максимовича.

Ваш навчальний заклад став alma mater для багатьох тисяч висококваліфікованих фахівців. Двадцяте століття тут починалося з двох тепер уже імен-легенд. Я хочу, що про це знала уся Україна. Це - Тичина та Верьовка. Саме в Чернігові формувалися ці дві видатні особистості.

І тепер, завдяки вашим зусиллям, виховується нова генерація українців – високоосвічених, талановитих і патріотично налаштованих громадян. Ви зберігаєте та примножуєте багаті освітянські традиції, які накопичувалися протягом трьох століть зусиллями п'ятдесяти тисяч випускників різних часів.

І особливо з вами пишаємося тими, хто захищав Батьківщину від російської агресії. Ми з вами пишаємося ними. І вічна пам’ять шести вихованцям університету, які поклали життя у боротьбі за незалежність України, за нашу волю, свободу, український суверенітет, за кожний клаптик української землі.

Дорогі мої!

Шлях до подолання агресії, до нашого з вами спільного європейського майбутнього – він не лише через фронт полягає, але й через сучасну школу. Вона, сучасна школа, має наблизити нас всіх до Європи.

Аби відкрити шлях комплексній, системній реформі освіти я минулого тижня підписав новий Закон «Про освіту». Сучасна українська школа, теперішні діти потребують абсолютно нового, якісно іншого педагога. Ми все ще застосовуємо, на жаль, старі методики навчання. Але нові часи вже вимагають модерного вчителя і модерних підходів.
Значною мірою «Нова українська школа» – це виклик для наших педагогічних вищих навчальних закладів, адже молодий учитель має приходити до школи підготовленим до тих викликів, які очікують на нього.

Цей Закон не просто декларує новий рівень професійності вчителя. Нарешті, у педагогів з'явилося право на академічну свободу, свободу від втручання в педагогічну, науково-педагогічну та наукову діяльність, вільний вибір форм, методів і засобів навчання. Багато педагогів і вчителів про це мріяли.

Для мене дуже важливо відчувати вашу, шановні студенти і професорсько-викладацький склад, підтримку прогресивних змін. І я прошу зараз, не гаючи часу, активно долучитися до розробки і впровадження принципів нової української школи.

Зрозуміло, що педагогіка буде вагомим напрямом роботи оновленого університету. Адже саме ви маєте забезпечити підготовку учителів, які завтра прийдуть в оновлену українську школу. Вірю, що Національний університет «Чернігівський колегіум» імені Шевченка голосно заявить про свої нові здобутки не лише в українському просторі, а й далеко за його межами.

Освітня реформа дуже важлива. Важлива, в тому числі і щодо захисту національної ідентичності та захисту національної мови. Ні в якому разі не претендуючи на скорочення вивчення будь-яких інших мов, включаючи мови національних меншин, ми вимагаємо, щоб людина, яка закінчила школу, знала нашу українську мову. Це захист її прав – бо без знання мови вона не знайде роботу, не зможе працевлаштуватися, не зможе вести нормальне життя. А знати дві, три, чотири мови – «welcome», «bienvenue», «bine ați venit» і багатьма іншими мовами – чим більше, тим краще.
Освітня реформа не єдина, якій ми даємо старт цієї осені. Вчора Верховна Рада, нарешті, дала зелене світло пенсійній реформі, переконливою більшістю підтримавши відповідний Закон. Хочу нашим народним депутатам, які сьогодні з нами в цьому залі, подякувати за рішучі зміни, які Верховна Рада підтримує. Надзвичайно важливі освітня, пенсійна, судова, медична реформи. І це все протягом декількох тижнів. Коли ще Україна мала такі темпи реформ? Щодо пенсійної реформи, то вона в цілому розрахована на тривалу стратегічну перспективу. Але дуже важливо, що вже в найближчі місяці мільйони пенсіонерів отримають підвищені пенсії. При чому це не роздача грошей перед виборами, а це реалізація нашої стратегії. Ми підвищили мінімальну заробітну платню вдвічі - з 1 600 грн. до 3 200 грн. Скільки нам казали, що це викличе заборгованості по зарплаті та пенсіям, що це не вдасться. Вдалося. Ми спільно з Урядом, з Парламентом забезпечили зростання середньої заробітної платні і зростання надходжень, незважаючи на пониження ставки єдиного соціального внеску, до Пенсійного фонду.

Сьогодні це створило можливість, щоб відновити справедливість. Ті, хто більше працював –той має більше отримувати пенсію. Той, хто мав більш високу заробітну плату і більше вніс до Пенсійного фонду, має всі підставити розраховувати на те, що і в нього буде пенсія більша. І не можуть отримувати однакову пенсію той, хто пропрацював 10 років, і той, хто пропрацював 40 років. Бо вони різну частину внесли до Пенсійного фонду. І зараз відновили справедливість. При чому я підкреслюю – без підвищення пенсійного віку, яким всю країну лякала опозиція.

Я зараз відчуваю певне моральне задоволення. Бо відновивши економічне зростання після спричиненої війною, гібридною агресією РФ, глибокої кризи, ми, нарешті, змогли зробити перший крок, щоби бодай трохи полегшити життя старшим українцям. Вони так важко й болісно пережили це лихоліття.

Ми могли би це зробити трохи раніше, якби деякі безвідповідальні політикани у Верховній Раді, зловживаючи правом опозиції, не блокували процес.

Друзі мої, це з їх милості Верховна Рада на кілька тижнів запнулася на розгляді тисяч і тисяч технічних поправок до законопроектів. Зранку до вечора, з тижня на тиждень розглядаючи законопроекти про зміни до процесуальних кодексів. При чому я наголошую, що більшість з них носять навмисний технічний характер: то прибрати кому, то слова переставити, то замість коми крапку написати, чи наголос змінити. Багато часу згаяли. Парламент працює в пленарному режимі два тижні на місяць. І це був втрачений місяць. До речі, деякі дуже суттєві поправки, направлені на захист прав і свобод підтримала Верховна Рада. Полову – відсіяли, і закон – ухвалили. Його прийняття зараз відкриває шлях до дуже важливої третьої реформи – реформи судової, яка після початку роботи нового Верховного Суду, нарешті, починає втілюватися в життя.

Зміни до кодексів - це найбільш продумане впорядкування судового процесу та приведення його у відповідність до найкращих світових практик. До розробки змін було залучено велику кількість українських і міжнародних експертів. Очікую цей законопроект на підпис протягом декількох днів.

На фініші зараз і конкурс до Верховного Суду. Хтось каже, що процес довжиною майже в рік, я хочу наголосити, що більше року. Тому нам вдалося провести Конституційні зміни щодо судової реформи. Чому вони були присвячені? Прибрати старий корумпований суд, де українці не могли знайти правди і справедливості. Це не робилося ніколи в світі. І я знову таки дякую Парламенту, що він конституційною більшістю підтримав ініціативи Президента. Одночасно всі судді Верховного Суду і вищих спеціалізованих судів йдуть у відставку. Хто хоче - на новий, ефективний прозорий конкурс.

Всі конкурси під телекамерами, вживу трансляція, і кожен може переконатися в прозорості процесу. Питання тестів сформовані найкращими світовими фахівцями. Кожного перевірити має НАБУ, і якщо є будь-які обґрунтовані заперечення надати їх Вищій кваліфікаційній комісії суддів. Кожен має заповнити електронну декларацію і відзвітувати де і що в нього взялося, з яких доходів. Електронна декларація має бути перевірена Національним агентством із запобігання корупції. Створений інструмент громадського контролю – Вища рада доброчесності, яка може висловити будь-яку інформацію, яка стала їм відома, і ця інформація потребує ретельної перевірки. І майже 80% цієї інформації знайшли підтвердження і були враховані. Частина не знайшла підтвердження компетентними органами.

Весь цей конкурс зайняв майже рік. Комусь здається, що це – занадто довго. Можливо. Але цей рік продемонстрував Україні і всьому світові, що Україна здатна провести безпрецедентний відбір кандидатів на дуже високому рівні. Мені приємно, що європейські експерти високо оцінили відкритість всіх процедур та якість конкурсу. Більше того, навіть пропонують використовувати наш досвід для інших країн.

Тож звертаю увагу тих, хто кожного дня кочегарить «зраду», що Верховний Суд запрацює вже цього року. І, без сумніву, це буде найкращий його склад за всі роки незалежності. Його суддями вперше стануть науковці-представники найкращих українських правових шкіл. Його суддями вперше стануть адвокати та відомі правозахисники, які роками відстоювали інтереси простих українців в Європейському суді з прав людини, а також судді з першої та другої інстанцій.

Базовим для старту судової реформи став Закон, який також прийняла Верховна Рада, Закон «Про судоустрій та статус суддів». Хочу нагадати, що то був також мій проект, внесений як невідкладний, і я своїми руками вписав до проекту норму про створення антикорупційного суду. І, до речі, кошти на фінансування антикорупційного суду у проекті бюджету на 2018 рік вже передбачені, повірте, теж не випадково.

Нам дійсно всім потрібно, щоби всі суди в Україні були антикорупційними. Всі без виключення. Для цього ми з вами робимо реформу. Але має бути створена окрема суддівська антикорупційна вертикаль в складі окремого антикорупційного суду, касаційної інстанції антикорупційної палати у Верховному суді України, і як визначить Верховна Рада - представництв антикорупційного суду на місцях. Щоб з Сєверодонецька або із Закарпаття люди не вимушені були звертатися до однієї антикорупційної інституції.

Розроблено зараз вже кілька законопроектів. Вони недосконалі, певною мірою то піар-проекти певних політичних сил. Бо ключове слово – лише слово «антикорупційний суд». Звичайно, всі «за». Але диявол в деталях. І тому надзвичайно важливо зараз зібрати голоси під них у Верховній Раді – під такі законопроекти поки що це неможливо.

Тому я хочу звернутися до Парламенту із пропозицією негайно створити робочу групу чи то в комітеті з правової політики, чи то при Голові Верховної Ради, чи то міжфракційну групу. Це компетенція Парламенту. І якнайшвидше напрацювати узгоджений законопроект, який здатний здобути підтримку всього складу Верховної Ради. Бо лише цей шлях є єдино можливим. І коли буде, так само як це відбувалось з проектом змін до Конституції, знайдений консенсусний законопроект, не гаючи часу презентувати його мені, при чому наголошую, що він повинен мати підтримку і владних, і коаліційних, і опозиційних фракцій. Я наголошую, що готовий прийняти цей проект, спільно з групою завершити його опрацювання або, якщо я буду повністю згоден, підтримати, і внести від свого імені в український Парламент як невідкладний.

Але я в ніякому разі не хотів би, щоб це питання використовувалося як предмет політичного піару чи політичних спекуляцій. Бо річ не в тому, хто повісить на себе лаври. Питання - в створенні справді ефективного і незалежного судового органу, який спеціалізуватиметься на боротьбі із корупцією та допоможе пришвидшити розгляд справ проти корупціонерів. Ким би ці корупціонери не були викриті.

І антикорупційний суд має формуватися на конкурсній основі, під пильним наглядом української громадськості. Проте я вважаю, що неможливо, щоб цей суд перетворився на політичну інквізицію, як дехто мріє. Наголошую, про це не може бути й мови. Це має бути ефективна антикорупційна інституція, яка керується верховенством права і принципами національного суверенітету. Українці самі здатні сформувати судову систему, включно з антикорупційним судом. Як вимагає цього Конституція, як вимагають цього стандарти Ради Європи. Впевнений в тому, що ми це здатні продемонструвати.

Ми пройшли дуже показові конкурси із формування НАБУ. Я згадую, якій нищівній критиці тоді політикани піддали Президента за призначення Артема Ситника. Дайте можливість йому попрацювати, довести незалежність. Зараз критика вщухла.

Потім був конкурс на призначення Спеціалізованого антикорупційного прокурора. Така сама критика.
Зараз іде призначення суддів Верховного Суду. Критика менша, але теж вистачає. Як там кажуть: хтось - бреше, хтось - віє, а караван іде. Кажуть: «Нам своє робити».

Зміни до Верховного Суду, безумовно, потребують часу. А час, я хотів би наголосити, працює проти нас. Народ вправі вимагати від нас справедливості вже зараз, не чекаючи щороку на створення тих чи інших судових інституцій.
Тому паралельно із запуском процесу ухвалення Закону та створення антикорупційного суду я буду пропонувати кілька швидких рішень, щоб прискорити боротьбу з корупцією.

Думаю, що вже найближчим часом можна створити спеціалізовану антикорупційну палату у новому Верховному суді, яка буде мати касаційну інстанцію по всім антикорупційним справам.

Можна прискорити оновлення на конкурсній основі судів у Києві - Печерському, Солом'янському, або у об'єднаних судах, бо саме на столицю припадає левова частина антикорупційних справ, які потребують негайного розгляду. Об'єктивного, справедливого, неупередженого, але негайного.

Отже, хочу зазначити: це не замість створення антикорупційного суду. Це ще плюс до нього, щоб ми не втрачали час в рамках єдиної антикорупційної стратегії.

Справедливого суду потребують усі. Коли я говорив навіщо Україні судова реформа - це право народу на правду. Право інвестора, а у нас різко покращиться інвестиційний клімат, на об'єктивний і незалежний розгляд своїх справ.
Тільки за наявності справедливого суду ми збудуємо успішну країну для успішних людей, де кожна людина, яка себе поважає, зможе себе захистити у справедливому, неупередженому і об'єктивному суді.

Вибачте, що я забрав стільки часу саме на судову реформу. Але подивіться - освітня, судова, медична, комплексні кардинальні зміни для забезпечення прозоро процесу приватизації. І це лише кроки, які заплановані на осінь поточного року.

Це той темп, яким Україна ніколи не рухалась. Це той темп, який визнаний всіма міжнародними партнерами - що за три роки зроблено більше, ніж за 23 роки, що були попереду. І ратифікація Угоди про асоціацію, і вступ в дію Угоди про поглиблену та всеохоплюючу зону вільної торгівлі, яка дала можливість збільшити частку Європейського Союзу в загальному балансі зовнішньої торгівлі до 40% і пережити гібридну агресію у вигляді торговельної блокади з Російською федерацією.

І, нарешті, безвізовий режим. З 11 червня кожен українець, після втілення в життя всіх 144 пунктів Плану дій щодо безвізового режиму, не стоячи у чергах, не втягуючись у величезну бюрократичну, паперову тяганину, з українським біометричним паспортом вільно перетинає кордон Європейського Союзу. Скільки нас лякали, що у нас будуть біженці, бо ми країна у війні, країна не здатна відповідати за своїх громадян. Подивіться - з 11 червня пройшло вже більше трьох місяців і жодних проблем. І це не просто право українців вільно перетинати кордон. Це остаточне «прощавай» Радянському союзу і російській імперії, і повернення нашої великої і гордої нації до родини європейських народів. Бо ми завжди були європейцями. Ніхто це навіть під сумнів не ставить. І я вас з цим щиро вітаю.

Бажаю всім вам міцного здоров’я, мирного неба, щедрої долі та нових здобутків, вже під новою назвою (університету - ред.), в ім’я України.

Слава Україні!


Виступ Президента Петра Порошенка на зустрічі з колективом Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор